Menu

Czym są sprzęgła samochodowe i jak o nie dbać

7 lutego, 2018 - Poradnik
Czym są sprzęgła samochodowe i jak o nie dbać

Sprzęgła samochodowe to mechanizmy będące elementem układu napędowego każdego samochodu. Jego trwałość w dużej mierze uzależniona jest od stylu jazdy danego kierowcy. W związku z tym, że wymiana tego podzespołu jest dosyć pracochłonna i kosztowna, warto dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo korzystać ze sprzęgła. Przestrzeganie kilku zasad, może znacznie wydłużyć jego żywotność i sprawić, że sprzęgło samochodowe nie odmówi posłuszeństwa, nawet po przejechaniu wielu tysięcy kilometrów.

Sprzęgło samochodowe jest elementem łączącym silnik ze skrzynią biegów. Jego zadaniem jest przekazanie momentu obrotowego powstającego w silniku, na wał napędowy. Chociaż wyróżnia się wiele rodzajów sprzęgieł, to w autach zazwyczaj montuje się sprzęgła cierne tarczowe. Zbudowane są one z trzech podstawowych elementów, czyli: tarczy, docisku oraz łożyska.

Jak działa sprzęgło samochodowe?

Poza przenoszeniem momentu obrotowego, sprzęgła samochodowe pełnią jeszcze kilka innych zadań. Do najważniejszych należy zapewnienie płynnego ruszania pojazdu z miejsca, bez nieprzyjemnych szarpnięć. Mechanizm ten wspomaga także pracę skrzyni biegów, umożliwiając płynną zmianę przełożeń. Zadaniem sprzęgła jest również tłumienie drgań powstających w układzie napędowym oraz jego ochrona przed nadmiernymi przeciążeniami.

W nowoczesnych samochodach dąży się do uzyskiwania coraz wyższego momentu obrotowego. Ma to jednak swoje wady. Wyższy moment obrotowy wpływa na większe obciążenia sprzęgieł. To z kolei powoduje skrócenie ich żywotności. Do najczęstszych usterek sprzęgieł samochodowych należy ich ślizganie się. Ze ślizgającym się sprzęgłem mamy do czynienia wtedy, gdy po wrzuceniu biegu oraz wciśnięciu pedału gazu, samochód nie przyspiesza. Początkowo, problem pojawia się jedynie podczas ruszania pod górę, jednak z czasem staje się coraz bardziej dokuczliwy.

Zadbaj o swoje sprzęgło

Żeby uniknąć takich problemów trzeba przede wszystkim prawidłowo korzystać ze sprzęgła. Należy unikać agresywnego ruszania, które powoduje szybsze zużywanie się tarczy. Niedopuszczalne jest także trzymanie nogi na pedale sprzęgła, gdy nie jest ono używane. Traktowanie pedału sprzęgła jako podpórki dla lewej nogi, prowadzi w prostej linii do uszkodzenia łożyska oraz jego okładzin. Należy także pamiętać o tym, aby nie wciskać sprzęgła w trakcie skręcania lub dodawania gazu. Również stanie na światłach na włączonym biegu, przyczynia się do większego zużycia mechanizmu.

Sprzęgła samochodowe to elementy, których naprawa nie jest tania. Dotyczy to w szczególności pojazdów z silnikiem diesla, wyposażonych w sprzęgła z kołem dwumasowym. Odwlekanie w czasie naprawy tego mechanizmu nie jest wskazane i może doprowadzić nawet do uszkodzenia skrzyni biegów. Dlatego też, aby uniknąć takich problemów, warto korzystać ze sprzęgła w sposób prawidłowy. Dzięki temu można znacznie wydłużyć okres jego żywotności, a przy okazji oszczędzić sporo pieniędzy.

logo

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu
a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

RODZAJ CZĘŚCI
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Akceptuję politykę prywatności serwisu Sprzegla24.pl

Wyrażam zgodę na jednorazowe przesłanie oferty na wskazany adres e-mail

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.