Menu

Docisk sprzęgła – czy jest naprawdę tak ważny?

19 stycznia, 2022 - Sprzęgło samochodowe
Docisk sprzęgła – czy jest naprawdę tak ważny?

Nie od dziś wiadomo, że sprzęgło w samochodzie to jedna z najważniejszych części w całym ciele samochodu. Bez niego nie zrobimy praktycznie nic, jeśli chodzi o zmianę przełożenia w taki sposób, by nie uszkodzić skrzyni biegów czy silnika. Natomiast jeśli mówimy o samym sprzęgle, najważniejszą częścią tego elementu jest docisk. Jeśli nie wiesz, czym jest docisk sprzęgła i czy jest tak ważny, to dowiesz się z tego artykułu.

Jaką rolę pełni docisk sprzęgła?

Najprościej mówiąc docisk służy do łączenia wszystkich elementów w sprzęgle. Element ten działa na tarczę hamulcową, łożysko oraz koło zamachowe, przez co tarcza jest utrzymana cały czas w zamachu. Dzięki temu energia z silnika przechodzi bezpośrednio do skrzyni biegów, kolejną rolę, jaką pełni docisk to ochrona sprzęgła, jeśli będzie on zbyt słaby to zużycie całego sprzęgła zdecydowanie przyspiesza.

Budowa docisku sprzęgła

Jeśli chodzi o budowę docisku to jest ona bardzo prosta. Składa się tylko z metalowej sprężyny membranowej wraz ze specjalnymi dźwigienkami. Dodatkowo tarcza cierna musi dociskać tarczę sprzęgła. Tak, więc jeśli docisk odsunie się od sprzęgła to będziemy mieli umożliwioną zmianę przełożenia.

Jak rozpoznać uszkodzony docisk sprzęgła? I jakie są tego przyczyny

Najczęstszą przyczyną uszkodzenia docisku jest po prostu jego zużycie. Dzieje się tak dlatego, że ten element jest narażony na zużycie od samego początku korzystania z samochodu. Przez ciągłe użycie nie eksploatujemy tylko i wyłącznie docisku, ale także tarcza ścierna czy cały mechanizm powiązany z dociskiem. Warto korzystać ze sprzęgła dość rozważnie, ponieważ wciskanie pedału tylko do połowy niszczy nasze sprzęgło, tak samo sytuacja ma się do zbyt gwałtownego wcisku sprzęgła. Jak łatwo rozpoznać to, że z naszym sprzęgłem jest coś nie tak? Wbrew pozorom jest to bardzo proste, ponieważ podczas naciskania pedału zobaczymy zbyt wysoki wzrost obrotów silnika oraz zbyt mocne szarpanie przy ruszaniu samochodem.

Wymiana docisku sprzęgła – kiedy powinniśmy to zrobić?

Jeśli mówimy o wymianie docisku sprzęgła to czas, po jakim powinniśmy dokonać wymiany jest dość trudny do określenia. Ponieważ ilość kilometrów, które przejechaliśmy nic nam nie powiedzą. Tutaj musimy bardziej skupić się na objawach, jakie zostały wymienione powyżej. Dobry mechanik zazwyczaj nie podejmie się wymiany samego docisku, ponieważ jest to dość nieopłacalne i poleci nam wymianę całego. Ponieważ jest to o wiele tańsze rozwiązanie.

Podsumowanie

Jak więc możemy zauważyć docisk sprzęgła jest naprawdę ważną częścią naszego samochodu, o który trzeba naprawdę dobrze dbać, gdyż jest to wbrew pozorom bardzo delikatna część. I jeśli zostanie uszkodzona to czekają nas dość spore koszty związane z jego wymianą. Warto wiec przestrzegać kilku prostych zasad dotyczących użytkowania docisku sprzęgła i powinno nam służyć przez lata bez żadnych usterek. Jeśli obawiamy się o to, że uszkodziliśmy sobie docisk, należy udać się do mechanika, aby zrobił nam ogólny przegląd samochodu.

logo

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu
a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

RODZAJ CZĘŚCI
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Akceptuję politykę prywatności serwisu Sprzegla24.pl

Wyrażam zgodę na jednorazowe przesłanie oferty na wskazany adres e-mail

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.