Menu

Sprzęgło dwumasowe cena – od czego zależy?

8 lutego, 2018 - Sprzęgła dwumasowe
Sprzęgło dwumasowe cena – od czego zależy?

Obecnie aż 75% samochodów wyposażonych jest w sprzęgła dwumasowe. Zapewniają one wyższy komfort jazdy, gwarantują lepszą i dłuższą pracę skrzyni biegów i ogólnie poprawiają parametry samochodów. Przez wiele osób są kojarzone głównie z samochodami z silnikiem diesla, ale z powodzeniem stosuje się je także w samochodach z napędem benzynowym. Koła dwumasowe stosowane są też w skrzyniach dwusprzęgłowych oraz niektórych typach przekładni CVT. Jednak mimo, że są coraz popularniejsze i można je kupić w wielu sklepach z częściami  samochodowymi to sprzęgło dwumasowe cena naprawy wcale nie potaniała. A wręcz przeciwnie. Naprawa nowoczesnego sprzęgła opartego na kole zamachowym dwumasowym jest droższa niż samochodu sprzed dekady. Dlaczego?

Krótka historia sprzęgła dwumasowego

Pierwsze dwumasowe koła zamachowe powstały już w połowie lat 80-tych, ale dopiero pod koniec lat 90-tych wprowadzono je powszechnie do użytku. Dlatego też można potocznie powiedzieć, że w samochodach sprzed dekady, albo prawie dwóch nie ma jeszcze tego typu rozwiązania. Stosowane jest w samochodach kilkunastoletnich i najnowszych. Jednakże dopiero kilka lat temu zrobiło się głośno o cenach napraw takich sprzęgieł, ponieważ w zależności od samochodu i stylu jazdy kierowcy takie sprzęgła wytrzymują 150-250 tysięcy przejechanych kilometrów, a więc po kilku- czy kilkunastu latach się zużywają i trzeba je naprawić.Koło dwumasowe Cena

Cena naprawy nowoczesnego sprzęgła

Szacuje się, że części i robocizna do naprawy zwykłego, starego sprzęgła to koszt około tysiąca złotych. Podczas gdy sprzęgło dwumasowe cena zwala z nóg niejednego kierowcę, a do tego trzeba dodać jeszcze inne elementy składające się na cały mechanizm i robociznę. Sam tzw. dwumas może kosztować od 500 złotych do 7000 złotych! Chociaż dla najpopularniejszych modeli samochodów jak Ford Focus 1.8 TDCi z 2005 roku jest to ponad 2 tysiące, a dla Toyoty Avensis 2.0 D4D z serii II jest to wydatek około 3800 złotych. Dostępne są też zamienniki, a w niektórych przypadkach możliwa regeneracja.

Dlaczego sprzęgło dwumasowe jest takie drogie? Różnice w cenie wynikają przede wszystkim z tego czy model samochodu jest popularny oraz ile samochodów wypuszczono w danej serii. Im więcej takich samochodów wyprodukowano, tym większa ilość części na rynku, a więc i cena może być niższa. Jeśli zaś chodzi o robociznę to zdemontowanie i zamontowanie nowego sprzęgła dwumasowego jest po prostu czaso- i pracochłonne, więc tutaj sama usługa może wynieść od kilkuset złotych w górę.

logo

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu
a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

RODZAJ CZĘŚCI
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Akceptuję politykę prywatności serwisu Sprzegla24.pl

Wyrażam zgodę na jednorazowe przesłanie oferty na wskazany adres e-mail

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.